Lietuvos antidopingo agentūros specialistės: mūsų tikslas nėra bausti, mūsų tikslas edukuoti

Balandis 2, 2025 - 02:00
 0  0
Lietuvos antidopingo agentūros specialistės: mūsų tikslas nėra bausti, mūsų tikslas edukuoti

Imtynių sezonas įsibėgėja, netrukus startuos pagrindiniai visų amžiaus grupių Europos ir pasaulio čempionatai, kuriuose nemenkas dėmesys bus skiriamas švaraus sporto propagavimui ir antidopingo taisyklių pažeidimų prevencijai.

Lietuvos imtynių federacija aktyviai dalyvauja švietėjiškoje veikloje, tačiau atsirandant griežtesniems reikalavimams, federacijos prezidentas Aleksandras Kazakevičius ir generalinis sekretorius Valdemaras Venckaitis apsilankė Lietuvos antidopingo agentūros biure.

LIF vadovus rūpimais klausimais konsultavo agentūros direktorė Rūta Banytė ir atsakinga už švietimą vadybininkė Dalia Motėjūnaitė.

Susitikimo metu antidopingo specialistės kelis kartus pabrėžė, jog sportininkai, norintys startuoti varžybose, privalės turėti mokymų pažymėjimus (sertifikatus), kurie yra išduodami išklausius antidopingo mokymus ir galioja dvejus metus. Mokymų sertifikatus sportininkai gali gauti keliais būdais: išklausę mokymus gyvai arba nuotolinio ryšio priemonėmis, arba nuotolinių mokymų platformoje. Gyvi mokymai vaikams ir nepilnamečiams sportininkams yra nemokami. Pilnamečiams sportininkams ir sportininkų pagalbiniam personalui gyvi mokymai yra mokami. Savarankiškai sportininkai gali rinktis mokymus mokymosi platformoje www.bedopingo.lt. Šioje platformoje yra mokymai skirti tiek sportininkams, tiek sportininkų pagalbiniam personalui – treneriams, medikams, tėvams. Mokymai platformoje www.bedopingo.lt yra nemokami.

„Ši edukacija yra būtina. Treneriams, tėvams ir patiems sportininkams būtina kuo greičiau ir kuo atsakingiau žvelgti į padėties rimtumą ir dalyvauti mokymuose, – ragina Antidopingo agentūros vadybininkė D. Motėjūnaitė. – Mūsų tikslas nėra bausti prasižengusius, mūsų tikslas edukuoti ir užkirsti kelią netyčiniam dopingo vartojimui. Dažniausiai tiek treneriai, tiek tėvai nežino kaip elgtis tam tikrose situacijose ir priima neteisingus sprendimus. Todėl vykstant mokymams nuotoliniu būdu, visada labai skatiname trenerius ir tėvus dalyvauti kartu su savo vaikais bei auklėtiniais“.

Agentūros atstovėms ne kartą teko susidurti su sutrikusiais suaugusiais, kurie nežinojo ką daryti,  kuomet vaikams skiriami vaistai nuo tam tikrų ligų, pavyzdžiui vaikui diagnozuojamas cukrinis diabetas arba dėmesio koncentracijos sutrikimas (AHDH), o vaistai būtini jų gydymui yra draudžiami. Tikslinga, kad tiek sportininkai, tiek tėvai žinotų ką reikia daryti tokiu atveju, nepamirštant, kad vaikų sveikata yra svarbiausia.

„Tam tikrais atvejais suaugę patys pasimeta ir tiesiog nežino ką daryti, todėl įvairūs mokymai, tikimės, kompensuos žinių spragas, – patirtimi dalinasi R. Banytė. – Yra ir kitų teigiamų pavyzdžių, susijusių su mokymų nauda. Vienas gan ryškus susijęs su imtynėmis. 2021 metais Mantas Kazimieras Sinkevičius po laimėto finalo pasaulio kurčiųjų imtynių čempionate Turkijoje atliko antidopingo procedūrą. Vėliau, prie sportininko priėjo antidopingo pareigūnais prisistatę asmenys ir paprašė pasirašyti naujoje dopingo kontrolės formoje, nes, neva, suklydo pildydami dopingo kontrolės formą dopingo kontrolės procedūros metu.  Netrukus Manto Kazimiero treneris Saulius Liaugminas susisiekė su mumis, išdėstė padėtį ir gavo kvalifikuotus patarimus bei išvengė pakartotinos nelegalios patikros ar neigiamą įtaką galėjusių turėti veiksmų. Visai galėjo būti, kad po tokių įtaigių manipuliacijų čempionato auksas suspindėtų ant finalą pralaimėjusio turko krūtinės. Būtent šis pavyzdys rodo, kad žinių turėjimas apsaugojo nuo nemalonumų, galbūt tam tikrų niuansų treneris arba sportininkas ir nežinojo, tačiau žinojo, kad ne taip turi vykti dopingo kontrolės procedūra“.

Specialistės atkreipė dėmesį, kad mokymais vaikams ir paaugliams turėtų rūpėti ir treneriams, kadangi būtent jie geriausiai pažįsta savo auklėtinius. Treneriai visada yra laukiami norint suderinti mokymų laikus.

„Idealu, jei keli klubai sutartų vykdyti mokymus vienu metu (tiek gyvus mokymus, tiek nuotolinėmis priemonėmis) ir kuo daugiau sportininkų gautų edukaciją. Lietuvos antidopingo agentūra pasitiki Lietuvos imtynių federacijos atstovų ir trenerių branda ir atsakingumu,“, – kalbėjo vadybininkė D. Motėjūnaitė.

Specialistės priminė, kad netikslinga galvoti, kad čia įvyko netikėtumas ir atsirado nauji reikalavimai. Pasauliniame antidopino kodekse visuomet buvo tiek tarptautinių, tiek nacionalinių federacijų pareiga rūpintis sportininkų švietimu, kuris derinamas su nacionaline antidopingo agentūra, tiesiog tie punktai buvo aprašyti išsamiau.  Tai nereiškia, kad federacijos pačios  atlieka sportininkų mokymus, tai reiškia, kad federacijos tarpininkauja tarp sportininkų ir agentūros.

Kuomet pokalbis pakrypo apie suaugusių sportą, vėl buvo priminta, jog atsakomybė už atletų antidopingo pažeidimus tenka ne tik sportininkui, bet ir federacijai. Atletų antidopingo mokymų sertifikatai privalo būti pateikiami mandatinei komisijai su kitais privalomais dokumentais.

Lietuvos imtynių federacija ragina trenerius kreiptis į Lietuvos antidopingo agentūrą ir tartis dėl antidopingo mokymų organizavimo:

https://antidopingas.lt/kontaktai/

Vadybininkė Dalia Motėjūnaitė:  +370 661 80 572 
dalia.motejunaite@antidopingas.lt

www.bedopingo.lt

Valdas Malinauskas

 

 

 

 

 

 

Kokia jūsų reakcija?

Patinka Patinka 0
Nepatinka Nepatinka 0
Meilė Meilė 0
Juokingas Juokingas 0
Pyksta Pyksta 0
Liūdna Liūdna 0
Vau Vau 0